ROZHÝBTE SI MOZOG

26. februára 2017

Pamäť je zodpovedná za vnímanie objektov v priestore okolo nás. Už po dvadsiatom roku života sa u ľudí začína znižovať priestorová a pracovná pamäť. Po tridsiatke sa zhoršujú naše matematické schopnosti. Degeneratívne procesy nie je možné zvrátiť, ale tréningom – teda pravidelným namáhaním mozgu, vieme oddialiť „lenivosť“ mozgu a teda aj nástup chorôb spojených s vysokým vekom – Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Existujú jednoduché hry, vďaka ktorým naučíme náš mozog pozornosti, koncentrácii, ako aj hľadaniu súvislostí. Na začiatok nebudete potrebovať vôbec nič, stačí len chcieť :)

Pri ceste, napríklad do práce:
autom -> sledujte značky okolitých áut a vytvárajte slovné spojenia zo štátnych poznávacích značiek (DS-321-LC = Dobrý sused letí na Cyprus).
autobusom / vlakom -> z nápisov a označení v dopravných prostriedkoch skúste vytvoriť čo najviac slov
o „Okno neotvárať. Klimatizácia bude neúčinná.“
o ok, on, ono, ona, neopren, účinok…

Pri prechádzke si vyberte úsek, v rámci ktorého budete sledovať čísla a vykonávať s nimi jednoduché matematické operácie. Napr. zrátate počet čiar na prechode, k tomu pripočítate každé červené auto a budete deliť počtom detí, ktoré stretnete.

Rovnako sa pri prechádzke môžete zamerať na ľudí. Zapamätajte si napríklad koľko ľudí malo okuliare.

Pracovať môžete aj s textom v novinách, magazínoch, či knihách -> spočítajte riadky v texte, slov vo vete, slov v jednom riadku, písmená v riadku. Vyhľadajte najdlhšie/najkratšie slovo. Prečítajte si vetu/odsek a potom sa ju pokúste vystihnúť kresbou. Ak ste nezabudli vetné tvary, pokojne určite podmet, prísudok, druh súvetia…

Opomenúť nemôžeme ani omaľovánky, ktoré sú obľúbenou relaxačnou technikou a zároveň si ňou trénujeme jemnú motoriku.

Čo vyskúšate ako prvé? Alebo ako si trénujete vašu pamäť vy?